Komplikace při bourání kovových zárubní


Cena vybourání kovových zárubní není tak vysoká, aby vám zruinovala rodinný rozpočet. Je to ovšem také práce, která přináší jistá úskalí, a s níž byste mohli utrpět úraz nebo si způsobit nemalé problémy s ohledem na statiku stavební konstrukce. Proč raději tuto práci svěřit odborníkům?

bílé dveře

Elektroinstalace – velký problém mohou být rozvody elektřiny v blízkosti zárubní, týká se to zejména vypínačů stropních svítidel a rozvodných krabic. S tímto by si amatér neměl vůbec zahrávat. Profesionálové s tímto samozřejmě počítají a součástí jejich práce je dbát o to, aby elektroinstalace zůstala nepoškozena.

Zdivo a překlady – ruční bourací práce vyžadují určitý trénink a také zkušenosti. Nemůžete vzít jen tak do ruky velké kladivo a sekáč a začít bez rozmyslu bušit do zdi. Musíte vědět, kam uhodit, s jakou razancí a silou, abyste tu neprovedli více škody, než užitku. Pamatujte, že bourací práce s sebou mohou „spláchnout“ i to, co zbourat nechcete.

bourání dveří

Zavalí vás to – u některých typů objektů se vybourání dveřních zárubní neobejde bez uvolnění horní řady cihel či kamenů a začnou se na vás sypat tak, že zavalí velkou část místnosti, i vás samotné. Mohou to být kupříkladu stavby z opukového kamene, které se hojně vyskytují například na Kladensku a Rakovnicku. Amatéra tu může překvapit poměrně neobvyklá reakce zdiva, a pokud je tím zaskočen, neví si rady a zbytečně si zkomplikuje další pracovní postup.

Příliš velká námaha – každý není zvyklý na tento typ práce, a přílišná jednorázová námaha vám může přivodit úraz nebo onemocnění v důsledku snížení odolnosti imunitního systému – je to podobné, jako kdybyste chtěli zaběhnout bez průpravy naráz běh na dvacet kilometrů. Do takových prací se proto raději nepouštějte sami, pokud si nejste jisti, že je zvládnete. Vzít si do úst příliš velké sousto se nevyplácí.