Zdraví dutiny ústní


Říká se, že zubní kaz je nejčastějším onemocněním postihujícím dnešní společnost. A je to pravda. V dřívějších dobách tento problém lidé tak často řešit nemuseli, incidence zubního kazu se začala výrazněji zvyšovat až ve druhé polovině devatenáctého století, což koreluje s počínající vyspělostí tehdejších zemí. Proč vlastně na zubech zubní kaz vzniká a jaké má důsledky? Úplným základem je to, že si v ústech nosíme plno bakterií, které nám jsou ku prospěchu (třeba nás chrání před působením patogenních bakterií), ale vedle toho mají některé své nepříjemné vlastnosti. Například umí štěpit cukry (těmi se totiž živí) na kyseliny, které následně naleptávají sklovinu.

zubní lékař

Sklovina je nejtvrdším orgánem, jaký v těle máme, ale za to, když se jednou pokazí, už ji tělo znova opravit neumí. Nahlodávání zubu pak pokračuje dál a dál, až se bakterie dostávají do dentinu, což je další vrstva vytvářející zub, uložená pod sklovinou. Pokud se ani v tento moment se zubním kazem nic nedělá, velmi jednoduše a rychle se kaz může šířit do zubní dřeně. Zubní kaz tak může způsobit velmi nepříjemné zdravotní obtíže, počínající bolestivostí a končící klidně hospitalizací, ale může vést i k tomu, že o zub přijdete, což je obzvlášť v přední části zubních oblouků doopravdy nemilé.

krásný úsměv

A co tedy s tím? Základem je pravidelné čištění. Dvakrát denně, ráno a večer. Lepší je vyhýbat se sladkostem, které obsahují velké množství sacharidů a jíst naopak jídla tzv. očišťující, jako ne třeba syrová mrkev. Na zubech se totiž nesmí vytvářet zubní plak či kámen, který obsahuje velké množství bakterií. S jeho odstraňováním Vám může pomoct i třeba dentální hygiena Mělník Clinic+. Uvidíte, že pravidelná docházka na dentální hygienu šetří Vaše peníze, které byste museli vydat za nové plomby, a i Vaše zdraví, což je to nejcennější, co máte.